SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 5464063
nr 546 4063
Gräddkanna
silver, 1843, J P Hjulström, invändigt förgylld, (lagningar)
Utrop:
300 kr
Såld:
400 kr
måndag 13 oktober 2008
kl 17:51:06
11/10 17:20:50
12/10 23:05:12
350 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver